Skip to main content

Auto Komis — blog motoryzacyjny

Co zrobić, gdy auto uległo awarii na autostradzie?

Awaria samochodu z pewnością przydarzyła się lub też przydarzy każdemu kierowcy, nawet temu, który podróżuje wyjątkowo rzadko. To nieprzewidziana sytuacja na drodze, budząca wiele negatywnych uczuć, jak stres, zdenerwowanie i frustracja. Warto jednak zachować trzeźwy umysł, by na chłodno ocenić zaistniały problem i przeanalizować jego możliwe rozwiązania. W momencie awarii należy przede wszystkim zastanowić się, czy jesteśmy w stanie usunąć usterkę samodzielnie, czy też konieczne będzie skorzystanie z usług pomocy drogowej. Kiedy to drugie rozwiązanie będzie najlepszym ze wszystkich możliwych? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i rozwiać wszelki wątpliwości.

Kiedy wezwanie pomocy drogowej nie będzie konieczne?

W momencie nieprzewidzianej awarii lub też wypadku na drodze, warto przede wszystkim dokładnie przeanalizować zaistniałą sytuację oraz szkody, które powstały w jej wyniku. Może bowiem okazać się, że odniesione uszkodzenia bądź też usterka nie są na tyle poważne, byśmy nie mogli sami poradzić sobie z problemem już na miejscu zdarzenia. Pomoc drogowa nie jest konieczna, gdy w samochodzie przepali się żarówka, przebije opona lub też poziom oleju spadnie poniżej wymaganej normy. Naprawa tego typu usterek trwa krótką chwilę, a fachowa wiedza nie jest konieczna. Z tego względu warto zawsze mieć ze sobą zapasowe części oraz książeczkę obsługi pojazdu, zawierającą wskazówki na temat możliwych rozwiązań drobnych problemów.

Jeśli natomiast nie posiadamy wiedzy na temat pojazdu lub też nie jesteśmy pewni naszych umiejętności, warto nawiązać kontakt z najbliższą firmą, zajmującą się pomocą drogową. Jeśli awaria czy kolizja przydarzy się w okolicach Wrocławia, najlepszym wyborem będzie całodobowa Pomoc Drogowa Tir Wrocław JAREX (https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/) - specjaliści z przedsiębiorstwa z pewnością realnie ocenią sytuację i zaproponują możliwe rozwiązania problemu.

Kiedy wezwanie pomocy drogowej jest konieczne?

Samodzielna naprawa uszkodzonego samochodu nie zawsze jest możliwa. Sporych rozmiarów awaria czy też poważny wypadek generują konieczność skorzystania z usług profesjonalistów, zatrudnionych w pomocy drogowej. Pomoc taka wymagana jest np. wówczas, gdy uszkodzeniu ulegnie układ hamulcowy lub kierowniczy pojazdu. Jego holowanie stwarza wówczas duże niebezpieczeństwo dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu jest zabronione prawnie. Wezwanie lawety staje się wówczas koniecznością. To dzięki niej samochód może dotrzeć bezpiecznie do najbliższego punktu napraw. Wezwanie pomocy drogowej jest obowiązkowe również wówczas, gdy mamy do czynienia z pęknięciem opony w samochodzie ciężarowym. Naprzeciw tego typu problemom wychodzi mobilny serwis (https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/mobilny-serwis/), który na miejscu dokona naprawy uszkodzonego elementu pojazdu.

Awaria na autostradzie – co zrobić w takim przypadku?

Postępowanie w przypadku awarii i kolizji na autostradzie wymaga podjęcia działań, które zawarte są w przepisach ruchu drogowego. Ich zaniechanie wiąże się z wymierzeniem dotkliwej kary finansowej. Jeśli bierzemy udział w nieprzewidzianej awarii bądź stłuczce na autostradzie, należy ostrzec innych uczestników ruchu, ustawiając trójkąt ostrzegawczy 100 metrów od miejsca zdarzenia i włączyć światła awaryjne w pojeździe.

Kolejnym krokiem powinno być wezwanie odpowiednich służb, gdyż napraw na autostradzie nie można dokonywać samodzielnie. Kontakt z nimi nawiązać można, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Oczekując na pomoc drogową, warto również zadbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów. W tym celu najlepiej odsunąć się od uszkodzonego pojazdu, stając za barierkami, oddzielającymi autostradę od pobocza.

Holowanie na autostradzie jest możliwe tylko przez firmy posiadające odpowiedni sprzęt i wykwalifikowanych pracowników. Prędkość pojazdu holującego nie będzie z pewnością przekraczać 60 km/h, o czym warto pamiętać, poruszając się drogą szybkiego ruchu.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Sprzedaż auta do skupu faktycznie wydaje się całkiem korzystnym rozwiązaniem. Moim zdaniem, nawet jeśli cena ...
Sprzedaż auta w skupie mega się opłaca! Polecam każdemu!
Damian 8 miesięcy temu Jak sprzedać używane auto?
Szkoda, że nie przeczytałem tego artykułu przed sprzedaniem mojej skody. Świetny artykuł, będę o tym ...
Moim zdaniem tradycyjna sprzedaż samochodu używanego np. przez Internet to zwykłe marnowanie czasu. Sam wybrałem ...
Paweł 11 miesięcy temu Jak sprzedać używane auto?
Super sprawa dla kogoś kto bardzo szybko i łatwo chce sprzedać auto. Ja polecam, sprzedałem ...