Skip to main content

Auto Komis — blog motoryzacyjny

Jak dbać o opony, żeby służyły jak najdłużej?

Opony stanowią jeden z podstawowych czynników decydujących o bezpieczeństwie podróży. W końcu w trakcie jazdy wyłącznie ogumienie posiada stały kontakt z asfaltem. Z tego względu bardzo istotne jest, by regularnie kontrolować stan opon w samochodzie. Jak dbać o opony, żeby służyły jak najdłużej? Wyjaśniamy!

Jak dbać o ogumienie w samochodzie?

W jaki sposób możemy samodzielnie zadbać o stan opon?

Dbałość o stan ogumienia w samochodzie nie musi oznaczać regularnych wizyt w serwisie. Znaczną część podstawowych czynności możemy wykonać samodzielnie i to bez specjalistycznego sprzętu. Aby zadbać o trwałość opon, warto przede wszystkim stale kontrolować ciśnienie powietrza i w razie potrzeby uzupełniać je do zadanego poziomu. Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie może skutkować słabym prowadzeniem się auta czy skłonnością do "myszkowania" po drodze. Ponadto zauważalnymi objawami może być też znacznie wydłużona droga hamowania czy też gorsze właściwości tłumienia wybojów.

Poza kontrolą ciśnienia powinniśmy systematycznie sprawdzać także stan bieżnika. W zależności od rodzaju zastosowanej mieszanki długość życia opony wynosi zwykle od około 40 do nawet 80 tysięcy kilometrów. W praktyce na szybkość zużycia bieżnika może wpływać styl jazdy kierowcy, rodzaj nawierzchni, jak i drobne problemy z geometrią kół. Z tego względu istotne jest, by nie doprowadzić do sytuacji, w której będziemy poruszać się na niemalże łysych, pozbawionych bieżnika oponach!

Skorzystaj z oferty profesjonalistów - wybierz wulkanizację 24h

Kompleksową obsługą ogumienia zajmują się specjalistyczne zakłady wulkanizacyjne, które w swojej ofercie posiadają szereg usług, takich jak między innymi wyważanie kół, czy też wymiana oraz przechowalnia opon. Wulkanizacja AutoRaszyn24, której pełną ofertę możesz poznać na stronie internetowej firmy, świadczy swoje usługi 24 godziny na dobę. Dzięki temu nawet w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń na drodze możemy zwrócić się do specjalistów z prośbą o pomoc, na przykład w zakresie naprawy uszkodzonej opony.

Ponadto AutoRaszyn24 oferuje także inne usługi, w tym między innymi prostowanie felg, uszkodzonych w wyniku kolizji. W ofercie firmy znajduje się również kompleksowa pomoc drogowa wraz z opcją transportu pojazdu na lawecie oraz mobilny serwis, dzięki któremu w sytuacji, gdy dojdzie do nieprzewidzianej awarii, wykwalifikowani specjaliści będą mogli dokonać naprawy samochodu na drodze!

Wulkanizacja 24h Raszyn
ul. Raszyńska 16
05-090 Rybie (Raszyn)
Tel: 730730415
lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/YtQ9M44g665hMFCv7

Jak kontrolować stan opon w aucie?

Dlaczego warto dbać o opony?

Podczas jazdy opony pozostają jedynym elementem styku pojazdu z podłożem. Z tego względu to od ich stanu zależy bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Zużyte lub nieprawidłowo eksploatowane ogumienie może nieść za sobą ryzyko nagłej utraty przyczepności, która to z kolei może doprowadzić do kolizji na drodze. Obok kwestii związanych z bezpieczeństwem, nieprawidłowo eksploatowane lub zwyczajnie zużyte opony mogą obniżać komfort jazdy poprzez gorsze prowadzenie pojazdu, które objawia się tym, że auto "ściąga" na boki, a także poprzez słabsze tłumienie nierówności, przez co podczas jazdy możemy odczuwać wibracje na kierownicy. Taki stan rzeczy obserwujemy na przykład wówczas, gdy wartość ciśnienia w oponach jest zbyt niska lub zbyt wysoka.

Warto również pamiętać o tym, że mieszanka materiałów używanych do produkcji opon posiada określoną trwałość. Upływ czasu oraz działanie niekorzystnych, bardzo zmiennych warunków atmosferycznych mogą prowadzić do powstawania pęknięć w gumie, które mogą być bardzo niebezpieczne dla kierowcy oraz pasażerów!

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Paweł 28 dni temu Jak sprzedać używane auto?
Super sprawa dla kogoś kto bardzo szybko i łatwo chce sprzedać auto. Ja polecam, sprzedałem ...
Damian 1 miesięcy temu Jak sprzedać używane auto?
Szkoda, że nie przeczytałem tego artykułu przed sprzedaniem mojej skody. Świetny artykuł, będę o tym ...
Sprzedaż auta do skupu faktycznie wydaje się całkiem korzystnym rozwiązaniem. Moim zdaniem, nawet jeśli cena ...
Sprzedaż auta w skupie mega się opłaca! Polecam każdemu!
Moim zdaniem tradycyjna sprzedaż samochodu używanego np. przez Internet to zwykłe marnowanie czasu. Sam wybrałem ...