Skip to main content

Auto Komis — blog motoryzacyjny

Czy można zwrócić samochód po jego używaniu?

Zakup samochodu to poważna decyzja. Niestety, często zdarza się, że nabyty pojazd nie spełnia naszych oczekiwań. Czy możemy go w takiej sytuacji zwrócić?

Zwrot samochodu po zakupie: Kiedy jest to możliwe?

Jakie przepisy regulują zwrot samochodu po jego zakupie i użytkowaniu?

Jak możemy przeczytać na stronie https://auto-skup24.pl/blog/158-jak-zwrocic-zakupiony-samochod, zwrot samochodu po zakupie jest możliwy w dwóch wypadkach. Pierwszym z nich jest wykrycie nieujawnionej przez sprzedawcę istotnej wady wozu. W takiej sytuacji możemy skorzystać z uprawnień, przysługujących nam z tytułu rękojmi (opowiemy o nich w dalszej części artykułu).

Druga sytuacja, w której możemy oddać wóz, jest znacznie rzadsza i dotyczy sprzedaży internetowej lub takiej, która prowadzona jest poza lokalem przedsiębiorstwa — jeżeli kupiliśmy samochód w jeden z wymienionych sposobów, mamy 14 dni na odstąpienie od umowy. Nie musimy wówczas podawać przyczyny naszej decyzji. Zdecydowanie nie jest natomiast prawdziwe powielane przez wielu internautów stwierdzenie, mówiące o możliwości zwrotu każdego pojazdu w ciągu 7 dni od zakupu.

Na czym polega rękojmia przy sprzedaży samochodu?

Zgodnie z regulacjami Kodeksu cywilnego, każdy sprzedawca odpowiada za istotne wady towaru. Co ważne, dotyczy to nie tylko sytuacji, gdy zbywany przedmiot jest fabrycznie nowy — przepis ten znajduje również zastosowanie w handlu używanymi rzeczami ruchomymi, m.in. samochodami. Należy przy tym zwrócić uwagę, że możliwe są dwie sytuacje:

  • sprzedawcą jest przedsiębiorca, który skupuje i sprzedaje pojazdy;
  • sprzedawcą jest osoba fizyczna.

Niewiele osób wie, że w drugim z wymienionych wypadków również możliwe jest dochodzenie roszczeń z tytułu rękojmi. Jest to jednak trudniejsze, nabywca nie ma bowiem statusu konsumenta — nie przyjmuje się więc wielu korzystnych dla niego domniemań.

Zakupiony samochód nie spełnia oczekiwań? Jak go zwrócić?

Kiedy nie można zwrócić auta na zasadzie rękojmi?

Obrót samochodami używanymi jest specyficznym segmentem rynku motoryzacyjnego — część sprzedawanych pojazdów ma wady, o których wiedzą zarówno nabywca, jak i sprzedawca. Ich istnienie nie jest wystarczającym powodem do odstąpienia od umowy. Ponadto uprawnienia z tytułu rękojmi nie przysługują, jeżeli wada wynika z normalnego zużycia pojazdu.

Możliwe jest też ograniczenie wynikających z omawianych przepisów uprawnień w umowie — warto więc uważnie przestudiować ten dokument przed jego podpisaniem. Ważną kwestią jest również pojęcie "wady istotnej" — tylko taka pozwala bowiem na skorzystanie z prawa do zwrotu samochodu. Definicji tego terminu nie znajdziemy jednak nigdzie, w sytuacjach wątpliwych warto więc zasięgnąć opinii rzeczoznawcy lub prawnika.

Zwrot używanego samochodu: Jakie są Twoje prawa jako nabywcy?

Jak wygląda zwrot samochodu na zasadzie rękojmi?

Jeżeli stwierdzimy w samochodzie wady, których — zgodnie z umową — nie powinno w nim być, w pierwszej kolejności musimy wystosować pismo do sprzedawcy. Zawarty powinien być w nim opis wykrytych wad oraz nasze żądania, związane z uprawnieniami wynikającymi z rękojmi. Co ważne, oprócz odstąpienia od umowy istnieją dwa inne sposoby rozwiązania naszego problemu: naprawa usterek lub obniżenie zapłaconej ceny. To, z której opcji skorzystamy, zależy wyłącznie od nas.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Sprzedaż auta do skupu faktycznie wydaje się całkiem korzystnym rozwiązaniem. Moim zdaniem, nawet jeśli cena ...
Sprzedaż auta w skupie mega się opłaca! Polecam każdemu!
Damian 8 miesięcy temu Jak sprzedać używane auto?
Szkoda, że nie przeczytałem tego artykułu przed sprzedaniem mojej skody. Świetny artykuł, będę o tym ...
Moim zdaniem tradycyjna sprzedaż samochodu używanego np. przez Internet to zwykłe marnowanie czasu. Sam wybrałem ...
Paweł 11 miesięcy temu Jak sprzedać używane auto?
Super sprawa dla kogoś kto bardzo szybko i łatwo chce sprzedać auto. Ja polecam, sprzedałem ...